Naujienos

Istorinės ekspedicijos atkartojimas. „Žemyn upe: Alytus–Kaunas“

By 2022 17 rugpjūčio No Comments

Alytus šiemet ypač pulsuoja kultūra, nes esame pelnę garbingą Lietuvos kultūros sostinės titulą. Vienas iš didžiųjų renginių – kultūrinė ekspedicija „Žemyn upe: Alytus–Kaunas“. Ekspediciją sudaro plaukimas baidarėmis Nemunu ir kultūrinės programos stotelės, kuriose kuriami vietos bendruomenėms patrauklūs ir jaukia atmosfera alsuojantys kultūriniai renginiai.

Istorija

Profesorius Steponas Kolupaila ne tik rengė mokslines ekspedicijas, bet ir skatino savo krašto pažinimą ir keliones Nemunu. 1934 metais jis su pagalbininkais suorganizavo pirmąją masinę kelionę baidarėmis maršrutu Alytus–Kaunas–Klaipėda. Rengiantis tokiai kelionei, birželio 16–18 dienomis buvo atlikta maža generalinė „repeticija“ plaukiant iš Alytaus į Kauną. Joje dalyvavo 12 žmonių, plaukta 6 baidarėmis. Po sėkmingo bandymo liepos 7–9 dienomis buvo surengta ir pirmoji masinė kelionė iš Alytaus į Kauną. Joje dalyvavo apie 120 žmonių, plaukusių 60 baidarių. Dalyvavo žymūs to meto alytiškiai.

Visus keliauninkus Alytuje pasitiko miesto visuomenė ir Ulonų pulko orkestras. Pasirengę kelionei, visi dalyviai dar aplankė Nepriklausomybės paminklą ir po burmistro sveikinimo išvyko į pirmąją masinę kelionę Nemunu. Ji pavyko, ir tais pačiais metais, rugpjūčio mėnesį, buvo suorganizuota kelionė iš Kauno į Klaipėdą.

Dainavos krašto laikraščio „Dainavos žodis“ informacija, pateikta 2006 m. balandžio 15 d. numeryje.

Informacija apie renginį

„Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“ – proga atkartoti istorinį plaukimą, vykusį prieš 88 metus. Kultūros sostinės tema „Jungiantys tiltai“, tad kursime ryšį ir tiesime istorinį tiltą iš dabarties į šį įvykį.

Rugpjūčio 25–27 d. nuo Alytaus prieplaukos į istorinę ekspediciją išvyks Alytaus miesto atstovai. Joje taip pat kviečiami dalyvauti visi šią idėją palaikantys alytiškiai. Trijų dienų plaukimas bus neatsiejamas nuo kultūrinės programos renginių, kuriais bus užpildytos visos trys ekspedicijos dienos. Kultūrą paskleisime dar plačiau, dar aktyviau, tiesdami kultūros tiltus iš Alytaus į aplinkinius rajonus. Įvairiomis kultūrinėmis veiklomis alytiškių komanda džiugins visus norinčius ir galinčius prisijungti numatytose stotelėse link Kauno.

Kviečiame registruotis ir tapti ekspedicijos dalimi!

Didžiausi entuziastai gali prisijungti visam maršrutui Alytus–Kaunas (~124 km).

Kiti galimi prisijungimo variantai (laikai preliminarūs, gali kisti):
1. Rugpjūčio 25 d. Alytus 8.00 val. (Alytus–Giraitiškės (~57 km) 8.00–19.30)
2. Rugpjūčio 25 d. Alytus 8.00 val. (Alytus–Punia (~16,5 km) 8.00–11.00)
3. Rugpjūčio 25 d. Punia 12.00 val. (Punia–Giraitiškės (~40,5 km) 12.00–19.30)
4. Rugpjūčio 26 d. Birštonas 11.00 val. (Birštonas–Darsūniškis (~24 km) 11.00–16.30)
5. Rugpjūčio 27 d. Kruonio HES 12.00 val. (Kruonio HES–Samylai (~12.5 km) 12.00–18.00)

Plaukimo akcentai
* 25 d. šventinis baidarių išlydėjimas iš Alytaus.
Pirmoji kultūrinė ekspedicijos stotelė – Giraitiškių poilsiavietėje. Čia nuo 18 val. vyks koncertas su grupe „DAR“, Birštono kultūros centro vokaline studija „Crazy“, pramogomis visai šeimai, galimybe įsigyti užkandžių ir gėrimų.

* 26 d. Antroji kultūrinė ekspedicijos stotelė – Darsūniškio bendruomenės namų kiemelyje. Nuo 17 val. Darsūniškio gyventojams ir svečiams koncertą dovanos atlikėjas Deividas Bastys, Prienų kultūros centro vokalinis ansamblis „Aksomas“, Veiverių kultūros centro vokalo studija „Cukraus pudra“, kitų pramogų ir skanių užkandžių – taip pat netruks.

* 27 d. šventinis atplaukimas į Samylus, kur vyks šventė ,,Pėdos marių dugne“ (KEKS’22 programos dalis).

Organizatoriai pasirūpins:
· baidarėmis, gelbėjimo liemenėmis, lietpalčiais, pirmosios pagalbos reikmenimis;
· keliaujančius ekspedicijos dalyvius lydinčiu transportu (autobusu), kuriame bus galima pasilikti papildomus daiktus, jeigu tokių bus;
· galimybe kiekvienos plaukimo dienos pabaigoje grįžti į Alytų bendru transportu. Žinoma, norintiems bus galima likti ir nakvoti stovyklavietėse, bet už nakvynės vietos įsikūrimą bus atsakingi patys ekspedicijos dalyviai;
· kiekvienos ekspedicijos dienos rytą bendru transportu į naują išplaukimo vietą iš Alytaus.

Registracijos anketa https://forms.gle/4SbZDrizEDdcqs3v7