Naujienos

Profesionaliosios muzikos garsai Alytuje skambės 20-ąjį kartą

By 2022 5 birželio No Comments
lnso sesija 15 11 foto d.matvejev© scaled

Tarptautinis Dainavos šalies muzikos festivalis jau 20-ąjį kartą Alytaus miesto publikai dovanos kultūrinę ir muzikinę edukaciją – 7 profesionaliosios muzikos koncertus. Nuo 2002 m. tapęs tradicija, Dainavos šalies muzikos festivalis yra vienintelis profesionaliosios muzikos festivalis Alytuje, suburiantis visos Dzūkijos profesionaliosios muzikos gerbėjus. Festivalio programoje nuolat pristatomi žymūs, pasaulio scenų verti muzikai ir jų kūryba: kompozitorius Jonas Tamulionis, dirigentas Petras Bingelis, Irena Milkevičiūtė, Bostono konservatorijos auklėtinė pianistė Rasa Vitkauskaitė, Justina Gringytė ir kt. Per beveik dvidešimt festivalio gyvavimo metų koncertuose Alytaus mieste ir rajone pristatomi ir muzikai, kilę iš Dzūkijos.

Jubiliejinio festivalio programa stebins klausytojus įvairove, unikalumu, koncertais, skirtais iškilių asmenybių atminimui. Plačiau apie festivalį, ilgą jo gyvavimą ir šių metų programą pasakoja jo sumanytojas, meno vadovas Vidas Simanauskas ir festivalio balsas, garsus Lietuvos muzikologas, rašytojas, muzikos švietėjas, renginių vedėjas Viktoras Gerulaitis, be kurio Dainavos šalies muzikos festivalis taip pat neįsivaizduojamas.

Vidai, festivalis švenčia gražią sukaktį. Kaip manote, kokia yra jo sėkmės paslaptis?

Muzika – tai impulsas, kuris mums be galo svarbus, kad būtume tie, kas esame. Gyvendami šiuolaikiškai, labai išsibalansavome. Nedaugelis iš mūsų gali sau leisti kasdien pasinerti į emocinę erdvę, kurią suteikia klasikinė muzika. C. Burton-Hill sako esanti įsitikinusi, kad gražiausi klasikinės muzikos kūriniai gimdo žmoguje empatiją: jie suteikia galimybę nejudant iš vietos keliauti į kitų gyvenimus, amžius, sielas. Taigi nėra jokio pagrindo nerimauti dėl to, ar esi pakankamai kvalifikuotas tapti klasikinės muzikos klausytoju. Vienintelė būtina sąlyga – turėti ausis.

Viktorai, jūsų nuomone, kas padeda festivaliui išlaikyti jo savitumą, ilgus metus puoselėti tradicijas? Kokia emocija padeda jį išlaikyti?

Alytaus kultūros centro noras tęsti šią tradiciją, Alytaus miesto savivaldybės supratingumas ir parama. Nuolatiniai festivalio rėmėjai. Įvardykime ištikimiausius: UAB „Alkesta“, UAB „Alvista“, UAB „Ordo“, Alytaus Bažnyčia. Nuoširdžioji Publika. Nepalaužiamasis Vidas Simanauskas. Jie leidžia gyvuoti festivaliui ir puoselėti jo tradicijas. Pavyzdžiui, visada pradėti jį Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertu. Nuolat pasirodyti Alytaus muzikos mokyklos simfoniniam orkestrui „Svajonė“. Būtinai dalyvauti pasaulinio garso Lietuvos solistui (-ei). Išlaikyti padeda dzūkiška emocija. Ji yra šilta, meilinga, stipri. Kaip matote, ne tiek jau mažai.

Pasibaigus pandemijos ribojimams festivalio geografija šiemet vėl ganėtinai įdomi, sulauksime svečių iš užsienio. Vidai, pristatykite, kokie atlikėjai puoš jubiliejinį festivalį?

Išskirčiau festivalio atidarymo koncertą birželio 12 d. 19 val. Alytaus kultūros centro Didžiojoje salėje. Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru per festivalio atidarymą gros Lietuvoje gimęs violončelės virtuozas Davidas Geringas, priklausantis šiuolaikinio pasaulio klasikinės muzikos elitui, koncertuojantis tiek solo, tiek su žymiausiais pasaulio dirigentais ir simfoniniais orkestrais (Berlyno filharmonijos, Ciuricho, Čikagos, Detroito, Londono filharmonijos, Monrealio, Tokijo, Vienos). Prie dirigento pulto stos energingasis lietuvių jaunosios kartos maestro Vilmantas Kaliūnas, šiuo metu gyvenantis ir dirbantis Vokietijoje. Birželio 24 d. 19 val. Audiovizualiųjų menų centre vyks Dainavos šalies muzikos festivalio kamerinio ansamblio „Sugrįžusios mūzos“ koncertas, kuriame dainuos Auksiniu scenos kryžiumi už visus gyvenimo nuopelnus apdovanota operos primadona Irena Milkevičiūtė. Žinau, kad labai rimtą ir įdomią programą ruošia Alytaus muzikos mokyklos simfoninis orkestras „Svajonė“. Dalyvaus ir kviestiniai solistai. Šį koncertą birželio 19 d. 19 val. palikime kaip intrigą. Kiekvienas Dainavos šalies muzikos festivalio renginys yra nepakartojamas, todėl kviečiame į visus koncertus – nenusivilsite.

 Žinome, kad net keli festivalio koncertai bus dedikuoti tam tikroms asmenybėms. Vidai, papasakokite, kodėl svarbu juos atminti ir pagerbti Dainavos šalies muzikos festivalyje?

Šiame festivalyje norime pagerbti dvi iškilias Dzūkijos krašto asmenybes. Viena iš jų – Mardasave (Varėnos raj.) gimęs Lietuvos choro dirigentas, Kauno valstybinio choro meno vadovas ir vyr. dirigentas Petras Bingelis. Jo atminimui birželio 26 d. 19 val. Alytaus Švenčiausiosios Mergelės Marijos krikščionių pagalbos bažnyčioje festivalis organizuoja Kauno valstybinio choro koncertą „In memoriam Petrui Bingeliui“. Antroji asmenybė, kurią norime pagerbti, yra Romas Kalanta – Lietuvos Laisvės šauklys, gimęs Alytuje, savo gyvybę paaukojęs vardan Lietuvos Laisvės. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu 2022 metai yra paskelbti Romo Kalantos atminimo metais. Šia proga Kauno fortepijoninis trio ir baritonas Giedrius Prunskus surengs koncertą „Nepaklusnumo liepsnos“, skirtą Romo Kalantos metams paminėti. Programoje skambės R. Kalantos bičiulių kūrybos ir prisiminimų ištraukos, kompozitorių, kurie priešinosi įvairiems režimams, kūriniai. Renginys vyks liepos 3 d. 19 val. Alytaus Šv. Kazimiero bažnyčioje.

Viktorai, dvidešimt metų – jau visai daug, tiesa? Kas iš praėjusių festivalių labiausiai įstrigę atmintyje? Ko palinkėtumėte Dainavos šaliai festivalio jubiliejaus proga?

Dvidešimt metų – tai juk visos kartos gyvenimo tarpsnis. Taigi nemažai. Būčiau linkęs siūlyti festivaliui nugyventi bent tris kartas. Tada galima ramiai ir numirti. Natūralia mirtimi. Kaip kokiam dzūkų senoliui. Būta daug gražių, svarbiausia – meniškai vertingų akimirkų. Niekada neužmiršiu susitikimo su Justinu Marcinkevičiumi. O kaip nelengva buvo jį prikalbinti. Nenorėjo jis tada su niekuo bendrauti. Jautėsi, o ir buvo išduotas menkystų. Vis dėlto atvažiavo į Alytaus Švenčiausiosios Mergelės Marijos krikščionių pagalbos bažnyčią, perpildytą alytiškių. Dainavos šalies festivaliui palinkėčiau nenustoti dainuoti. Kaip bežiūrėtume, šitame žiauriame, nedraugiškame, susvetimėjusiame pasaulyje jis yra vienas šviesulių.

Dėkojame pašnekovams, o skaitytojus kviečiame apsilankyti Dainavos šalies muzikos festivalio koncertuose ir pajusti profesionaliosios muzikos skambesio galią. Visą informaciją apie festivalio koncertus rasite Alytaus kultūros centro interneto svetainėje www.alytuskc.lt, bilietus į mokamus koncertus platina kakava.lt.

Įrankių Juosta