Naujienos

Tradicinė dzūkų dainų ir šokių šventė kvies susitikti „Dzūkų girioj“

By 2022 30 gegužės No Comments
DS2019 06 09 101 scaled

Dainų ir šokių švenčių tradicijos ištakos siekia dar XIX a. vidurį. Nepriklausomoje Lietuvoje pirmoji dainų šventė vyko Kaune 1924 metais. Alytuje panašaus pobūdžio šventės buvo rengiamos kasmet nuo 1995 metų (su pertraukomis). Šią tradiciją dainingi alytiškiai puoselėja iki šiol.

Kasmet Dzūkų dainų ir šokių šventė būdavo dedikuojama tam tikram kompozitoriui, o šiemet – Dzūkijai ir jos gamtai. Taip gimė pavadinimas „Dzūkų girioj“, kuriuo norima pasakyti, kad dzūkams girios svarbios ne tik dėl gamtos grožio, gryno oro, bet ir dėl suteikiamo prieglobsčio. Šventės režisierė Rūta Mekišaitė pristato intriguojančią šventės idėją: „Visas renginys suskirstytas į 5 dalis, kiekviena jų atskleis savitą mintį: pirmoji – dzūkų girios grožį ir ramybę; antroji – mintį apie miško gėrybes, ramybę, tylą, nors kartais ją sudrumsčia tolumoje dirbanti žemės ūkio technika, be to, norima perspėti, kad jei miške nebūsi atidus, jis gali iškrėsti išdaigų; trečioji – perspėjimą, kad miškų ramybę kartais sudrumsčia netikri grybautojai, ateinantys triukšmingai praleisti laiko; ketvirtoji – džiaugsmą, atradus kelią į namus, pamačius pažįstamus medžius, laimę, kad kažkas tavęs laukia; penktoji (finalinė) dalis – dzūkų pasididžiavimą savo kraštu.“

Šią idėją scenoje įgyvendins kūrybinė komanda, beveik 800 atlikėjų iš visos Dzūkijos ir ne tik. Koncertuos jaunučių, jaunių ir mišrūs chorai iš Alytaus, Varėnos, Lazdijų, Druskininkų, Simno. Šoks jaunučių ir jaunuolių šokių kolektyvai iš Butrimonių, Druskininkų, Veisiejų, Alytaus, Santaikos, Miroslavo, taip pat Alytaus miesto darželių. Džiaugiamės, kad sulauksime ir svečių. Ne pirmą kartą šventėje dalyvaus Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos jaunių choras „Viva Voce“ ir Punsko (Lenkija) choras.

Koncertinėje programoje skambės Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų orkestro atliekami kūriniai, chorams akompanuos alytiškė, ilgametė šventės dalyvė, chorinės muzikos mylėtoja Lina Abromavičienė.

Alytiškius į renginį kviečia atvykti Alytaus kultūros centro direktorė Kristina Samasionokaitė: „Labai džiaugiuosi, kad pagaliau Centras gyvas kultūrine veikla ir noriu pakviesti visus ateiti ir pamatyti ypatingą reginį – vienu metu scenoje dainuojančius kelis šimtus choristų, aikštėje besisukančius kelis šimtus šokėjų, pajusti dainos ir šokio galią – tai, ko mums visiems taip trūko! Dzūkų dainų ir šokių šventė visą Dzūkiją į Alytų sukviečia jau šeštąjį kartą, deja, dėl pandemijos dvejus metus šis nepaprastas renginys negalėjo vykti. Taigi šiemet jį pasitikime dar džiaugsmingiau nei bet kada!“

„Dzūkų dainų ir šokių šventė – vieta patyrimams. Kiekvienas dzūkas turi rasti laiko dalyvauti šiame unikaliame talentus suburiančiame ir mūsų kraštą mylinčių atlikėjų sukuriamame reginyje. Mūsų vienybė – vienas iš didžiausių mūsų turtų, o klausyti taip vieningai dainuojančių chorų ir stebėti visus lyg vienas judančius šokėjus – tai proga ir pačiam pasijausti to didžiai vieningo būrio dalimi. Gera, kad meilė muzikai ir šokiui jau ne vienus metus alytiškiams dovanoja šią, vienintelę tokią Dzūkijos regione, šventę. Tėvo dienos vakarą kviečiu praleisti „Dzūkų girioj“, kuri skambės garsiais chorų balsais, o medžių lapus šlamins šokėjų sukinių sukeltas vėjelis“, – sako Alytaus kultūros centro direktorės pavaduotoja meno reikalams Jurgita Guževičienė.

Birželio 5 d. 18 val. Alytaus kultūros centro amfiteatre (Pramonės g. 1B). Renginys nemokamas.

Įrankių Juosta